Tudtad, hogy már 500 évvel ezelőtt letelepedtek romák a mai Budapest területén?
Vajon hol laktak? Miből éltek, tartották fenn magukat? Mi volt a többi lakóhoz és a hatalomhoz való viszonyuk? Hányan voltak? Mennyi adót fizettek? Mi lett a sorsuk a török uralom után?
Ezekről a kérdésekről tudhatunk meg többet Dr. Bársony János kisebbségkutató, a Romano Instituto Cigányságkutató Intézet Alapítvány munkatársa előadásából, és az ezt követő beszélgetésből. Az előadást “mini kiállítással” egészítjük ki.
—
Dr. Bársony János “A Budai Cigányváros története” című kutatómunkája a romákkal közös történetünk nyomait tárja fel a II. kerületben és a környéken. Tanulmányában így ír erről:
Több, mint 600 éve élnek Hazánkban romák. Fővárosunkban közel 500 éve telepedtek le, ennyi ideje lakunk együtt békességben. A török kor óta a fennmaradt adókönyvekből tudjuk az itt lakók neveit, foglalkozását, lakhelyét.
A Romák ekkor a városfalakon kívül Buda és Óbuda között éltek 3 településgócban. Ezt együttesen Kipti Mahalának hívták (kopt telep, hasonlóan a magyar fárahó népéhez, vagy az angol gypsy-egyiptomihoz. Az analógia itt is a keresztény vallású, sötétebb bőrű emberek látványa alapján Egyiptomból jön.
Egy ostromnaplóban és haditérképeken Cigányvárosnak nevezik lakóhelyüket latinul, németül.
—
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Ha kérdésed van az eseménnyel kapcsolatban, keresd Veronikát: 06 30 782 0479